Topíme sluncem

 

Náš celoživotní sen jsme se rozhodli vzít do vlastních rukou. Ne, že by jiná možnost neexistovala, ale profesionální systém na solární ohřev při srovnatelném výkonu by stál kolem 500 000 Kč.

Všechno začalo zateplováním domu. V té době jsme rovněž řešili i problém s vlhkostí zdí a jak odvětrávat efektivně dům. Moderní plastová okna jsou těsná, zateplené zdivo nepropustí nic / nezateplené jen 2% celkové vlhkosti / Nejlepší možností pro náš starý domek se ukázala rekuperace vzduchu. A to se i během následujícího roku potvrdilo – vlhkost a plísně jsou pryč.

Rekuperaci jsem nainstaloval sám. Potrubí je vedeno v půdním prostoru nad stropy místností. Stropy jsou nyní vlastně dvojité a celková vrstva izolačního materiálu je asi 40 cm.

Když byli k dispozici kompletní rozvody vzduchu do všech místností domu, napadlo mě, že by bylo výhodné napojit na stávající potrubí sluneční ohřívač vzduchu. To byla velmi zajímavá myšlenka a protože již od mládí toužím po něčem takovém, vyrobil jsem na zkoušku jen malý sluneční ohřívač asi 6 m2. Jednoroční testování dopadlo velmi dobře. Tento kolektor prokázal dobrou účinnost v zimě a dobře ustál i letní horka. Proto jsem jsem v následujícím roce vyrobil další kolektor o ploše asi 28 m2.

Celý vzduchový systém nyní nejenom efektivně větrá a vysušuje, ale topí dokonce v prosinci i v lednu, pokud svítí slunce. Koncem března jsme mohli plynové topení vypnout úplně.

Můžeme si také dopřát komfortní teploty, vzduch je čistý – bez prachu, výborně se dýchá po celý den.

Když svítí slunce mají všichni lidé lepší náladu, ale ten, kdo umí sluneční energii využít, má ještě radost navíc !

009

022

018

254

 

222

 

190

181